2014 IDC Results From

Pittsburgh, PA






Future Junior Solo Female Challenge Champion
PENNIES FROM HEAVEN
ALICEN MOSURA
AC DANCE ACADEMY
AMBER COCHRANE

Future Junior Solo Female 1st Runner Up
YELLOW POLKA DOT BIKINI
TAYLOR WALSH
JANET HAYS AND COMPANY DANCE STUDIO
CATHY HAYS MELLICK

Future Junior Solo Female 3rd Runner Up
SHOP TILL YOU DROP
JORDAN MOORE
COMPANY G
APRYLE GRIBBLE-HERCZEG


Future Junior Duo-Trio Challenge Champion
IT'S A SMALL WORLD
DYNAMIC DANCE ACADEMY
RACHEL D'AMICO


Future Junior Small Group Challenge Champion
HAPPY BIRTHDAY
COMPANY G
APRYLE GRIBBLE-HERCZEG

Future Junior Small Group 1st Runner Up
IRISH PARTY
DYNAMIC DANCE ACADEMY
RACHEL D'AMICO

Future Junior Small Group 2nd Runner Up
WAKA WAKA
DYNAMIC DANCE ACADEMY
RACHEL D'AMICO


Future Junior Large Group Challenge Champion
BATHING BEAUTIES
COMPANY G
APRYLE GRIBBLE-HERCZEG


Junior Ultimate Challenge Champion
GIRLZ
COMPANY G
APRYLE GRIBBLE-HERCZEG

Junior Ultimate 1st Runner Up
TRICKLE, TRICKLE
AC DANCE ACADEMY
AMBER COCHRANE

Junior Ultimate 2nd Runner Up
TURNING PAGE
AC DANCE ACADEMY
AMBER COCHRANE


Junior Solo Female Challenge Champion
DREAM WITHIN A DREAM
JILLIAN BUTCHKI
COMPANY G
APRYLE GRIBBLE-HERCZEG

Junior Solo Female 1st Runner Up
UNREAL
MORGAN FAIRCLOTH
COMPANY G
APRYLE GRIBBLE-HERCZEG

Junior Solo Female 2nd Runner Up
GLAMOROUS
BRIDGET WHITE
COMPANY G
APRYLE GRIBBLE-HERCZEG

Junior Solo Female 3rd Runner Up
LIL MAMA
ABBY WYSTEPEK
COMPANY G
APRYLE GRIBBLE-HERCZEG

Junior Solo Female 4th Runner Up
PARTY GIRL
MAEVE DOLAN
AC DANCE ACADEMY
AMBER COCHRANE


Junior Duo-Trio Challenge Champion
GIRLZ
COMPANY G
APRYLE GRIBBLE-HERCZEG

Junior Duo-Trio 1st Runner Up
TRICKLE, TRICKLE
AC DANCE ACADEMY
AMBER COCHRANE

Junior Duo-Trio 2nd Runner Up
JAI HO
DYNAMIC DANCE ACADEMY
RACHEL D'AMICO


Junior Small Group Challenge Champion
TEARING DOWN WALLS
AC DANCE ACADEMY
AMBER COCHRANE

Junior Small Group 1st Runner Up
BOLLYWOOD
JANET HAYS AND COMPANY DANCE STUDIO
CATHY HAYS MELLICK

Junior Small Group 2nd Runner Up
OOGIE WOOGIE BOOGIE
JANET HAYS AND COMPANY DANCE STUDIO
CATHY HAYS MELLICK


Junior Large Group Challenge Champion
SO FABULOUS, SO FIERCE
AC DANCE ACADEMY
AMBER COCHRANE

Junior Large Group 1st Runner Up
WE ARE GOING TO BE FRIENDS
COMPANY G
APRYLE GRIBBLE-HERCZEG

Junior Large Group 2nd Runner Up
REVENGE ON MY WORLD
COMPANY G
APRYLE GRIBBLE-HERCZEG


Junior Line Challenge Champion
TURNING PAGE
AC DANCE ACADEMY
AMBER COCHRANE


Teen Ultimate Challenge Champion
I WILL SURVIVE
AC DANCE ACADEMY
AMBER COCHRANE

Teen Ultimate 1st Runner Up
FURTHER DOWN THE RIVER
AC DANCE ACADEMY
AMBER COCHRANE

Teen Ultimate 2nd Runner Up
SPECTRUM
JANET HAYS AND COMPANY DANCE STUDIO
CATHY HAYS MELLICK


Teen Solo Female Challenge Champion
DETAILS IN THE FABRIC

AC DANCE ACADEMY
AMBER COCHRANE

Teen Solo Female 1st Runner Up
VARIATION FROM HARLEQUINADE
SANDY ZENG
LILY DANCE GROUP
WEI

Teen Solo Female 2nd Runner Up
UNINVITED
CASEY SNYDER
COMPANY G
APRYLE GRIBBLE-HERCZEG

Teen Solo Female 3rd Runner Up
A LITTLE LOVE
DOMINIQUE BROWN
COMPANY G
APRYLE GRIBBLE-HERCZEG

Teen Solo Female 4th Runner Up
DRUMMING SONG
CHRISTINE MELLICK
JANET HAYS AND COMPANY DANCE STUDIO
CATHY HAYS MELLICK


Teen Duo-Trio Challenge Champion
FURTHER DOWN THE RIVER
AC DANCE ACADEMY
AMBER COCHRANE

Teen Duo-Trio 1st Runner Up
WHY
COMPANY G
APRYLE GRIBBLE-HERCZEG

Teen Duo-Trio 2nd Runner Up
NEVER LET GO
JANET HAYS AND COMPANY DANCE STUDIO
CATHY HAYS MELLICK


Teen Small Group Challenge Champion
I WILL SURVIVE
AC DANCE ACADEMY
AMBER COCHRANE

Teen Small Group 1st Runner Up
WHO YOU ARE
AC DANCE ACADEMY
AMBER COCHRANE

Teen Small Group 2nd Runner Up
FREE YOUR MIND
AC DANCE ACADEMY
AMBER COCHRANE


Teen Large Group Challenge Champion
PUPPETS
COMPANY G
APRYLE GRIBBLE-HERCZEG

Teen Large Group 1st Runner Up
I DONT SPEAK GERMAN
COMPANY G
APRYLE GRIBBLE-HERCZEG

Teen Large Group 2nd Runner Up
RISE OR FADE
COMPANY G
APRYLE GRIBBLE-HERCZEG


Teen Line Challenge Champion
SPECTRUM
JANET HAYS AND COMPANY DANCE STUDIO
CATHY HAYS MELLICK

Teen Line 1st Runner Up
DANCE ON
COMPANY G
APRYLE GRIBBLE-HERCZEG

Teen Line 2nd Runner Up
BOLERO
JANET HAYS AND COMPANY DANCE STUDIO
CATHY HAYS MELLICK


Senior Solo Female Challenge Champion
TORE MY HEART
SYDNEY DIAMOND
AC DANCE ACADEMY
AMBER COCHRANE

Senior Solo Female 1st Runner Up
MR. MONOTONY
RACHEL WANAMAKER
JANET HAYS AND COMPANY DANCE STUDIO
CATHY HAYS MELLICK

Senior Solo Female 2nd Runner Up
BEAUTIFUL
KIERA PYLES
JANET HAYS AND COMPANY DANCE STUDIO
CATHY HAYS MELLICK

Senior Solo Female 3rd Runner Up
GRAVITY
RILEY FRANK
JANET HAYS AND COMPANY DANCE STUDIO
CATHY HAYS MELLICK

Senior Solo Female 4th Runner Up
THE WOLF AND I
ALIVIA DEWITT
COMPANY G
APRYLE GRIBBLE-HERCZEG


Senior Duo-Trio Challenge Champion
JOGA
DYNAMIC DANCE ACADEMY
RACHEL D'AMICO

Senior Duo-Trio 1st Runner Up
ALLEGRIA
JANET HAYS AND COMPANY DANCE STUDIO
CATHY HAYS MELLICK

Senior Duo-Trio 2nd Runner Up
O SAYA
DYNAMIC DANCE ACADEMY
RACHEL D'AMICO


Senior Small Group Challenge Champion
THIS WOMAN'S WORK
DYNAMIC DANCE ACADEMY
RACHEL D'AMICO


Senior Large Group Challenge Champion
STOMP
JANET HAYS AND COMPANY DANCE STUDIO
CATHY HAYS MELLICK

Senior Large Group 1st Runner Up
LOST IN PARADISE
JANET HAYS AND COMPANY DANCE STUDIO
CATHY HAYS MELLICK